Bezpieczny kredyt konsumpcyjny?

Problem nasycenia kredytami gotówkowymi w Polsce przekroczył średnią UE. Dowiedz się jaki kredyt wybrać i na co zwrócić uwagę aby nie wpaść w pętlę zadłużenia.

Dążenie do większej konsumpcji i chęci posiadania coraz to nowszych dóbr spowodowało, że w ostatnich latach Polacy zaciągają coraz więcej kredytów gotówkowych. Niekiedy bez wcześniejszej analizy skutków takiego postępowania.

Potrzebne jest stałe podnoszenie poziomu naszej wiedzy ekonomicznej, tak aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek w przyszłości i sankcji ze strony banków. Przed zaciągnięciem kredytu powinniśmy dokładnie przeanalizować, czy pomimo nieprzewidzianych sytuacji (np. utraty pracy przez jednego z członków gospodarstwa domowego) będziemy w stanie go spłacić.

Problem nadmiernego zadłużenia dodatkowo spotęgował się w ostatnim okresie, gdy mamy do czynienia ze spowolnieniem gospodarczym, któremu towarzyszy większe bezrobocie. Posiadanie wielu kredytów lub kredytu o wysokiej wartości przy zmniejszeniu dochodów np. z tytułu utraty pracy powoduje, że mamy poważne trudności w regulowaniu naszych długów.

Myśląc o kredycie warto pamiętać, że ?

  • nasza sytuacja materialna może nie zawsze być tak dobra jak dziś
  • trzeba być gotowym na spłatę całego kredytu wraz z odsetkami, które z uwagi na zmienność stopy procentowej mogą okazać się wyższe niż te przewidywane w momencie zaciągania kredytu
  • zaciąganie kredytów jest czymś normalnym, lecz należy robić to rozsądnie po wcześniejszej ocenie możliwości spłaty długu w wyznaczonym czasie
  • w reklamie informującej o zerowym oprocentowaniu znajduje się informacja o całkowitym koszcie
  • kiedy zaciągamy nowy kredyt musimy rzetelnie poinformować bank o istniejących już zobowiązaniach kredytowych

Wszyscy znamy te proste, zdroworozsądkowe rady. Jednak warto o nich przypominać, aby uniknąć wielu rozczarowań i stresów w przyszłości.

Źródło: Poradnik dla konsumenta – Związek Banków Polskich

Dodaj własny komentarz lub opinię