Kredyt mieszkaniowy

Kredyt hipoteczny, to kredyt którego zabezpieczeniem jest hipoteka wpisywana do księgi wieczystej nieruchomości.

Najczęściej środki z kredytu hipotecznego przeznaczamy na zakup mieszkania, innym rodzajem kredytu hipotecznego może być jednak również kredyt na zakup lub budowę domu, bądź też kupno innej nieruchomości (np. zakup działki).

Wybór mieszkania to dla wielu z nas jedna z najważniejszych decyzji w życiu. Dlatego zanim podejmiesz decyzję o wyborze właściwego kredytu mieszkaniowego upewnij się, że bank z którym zwiążesz się na długie lata to właściwy wybór.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą poniższych instytucji finansowych. Po wysłaniu wniosku przez internet, skontaktuje się z Tobą konsultant który przedstawi szczegóły oferty oraz odpowie na wszystkie Twoje pytania.

Warto rozważyć możliwość wysłania wniosków do wielu banków, ponieważ na etapie poszukiwań internetowych ciężko jest stwierdzić która oferta będzie dla nas najkorzystniejsza. Jeśli interesuje Cię tani kredyt mieszkaniowy proponujemy abyś zwrócił szczególną uwagę na ofertę kilku banków: PKO BP, Bank BGŻ, mBank, ING Bank Śląski oraz MultiBank.

Warto również skorzystać z możliwości spotkania się z doradcą finansowym. Doradcy posiadają dostępne oferty wielu różnych banków, a ich zadaniem jest pomoc wyborze najkorzystniejszego kredytu w danej sytuacji. Tego typu doradztwo dla klienta jest bezpłatne, jednakże doradca otrzymuje wynagrodzenie prowizyjne którego środki pochodzą z banku w którym został uruchomiony kredyt. Taki model rozliczeń powoduje, iż wiele osób podchodzi do tego typu usług z nieufnością. Jest bowiem potencjalny konflikt interesów – teoretycznie doradca może zachować się nieuczciwie i proponować klientowi kredyt który nie jest wcale najtańszy, lecz taki dzięki któremu otrzyma najwyższą prowizję. Ryzyko zaistnienia tego typu sytuacji można jednak ograniczyć korzystając z usług dużej i znanej firmy, jak chociażby Expander lub Open Finance. W przypadku tych instytucji można spodziewać się, że górę weźmie profesjonalizm oraz dbałość o własną reputację.

Wszystkie przesyłane przez wnioski kierowane są bezpośrednio do wybranych przez Państwa instytucji finansowych. Wnioski kierowane do banków przesyłane są z wykorzystaniem szyfrowanego połączenia oraz bezpiecznego protokołu HTTPS.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kredytu mieszkaniowego?

Temat wyboru dobrego kredytu poruszyliśmy już publikując artykuł Jak wybrać kredyt hipoteczny? będący częścią poradnika konsumentów udostępnionego przez Związek Banków Polskich. Poniżej postanowiliśmy rozwinąć nieco temat oraz jeszcze raz podkreślić najważniejsze informacje.

Podobnie jak w przypadku większości produktów – również przy wyborze dobrego kredytu mieszkaniowego najistotniejsze są dwa aspekty: cena oraz jakość.

Kredyt mieszkaniowy należy do grupy produktów finansowych o najwyższym stopniu komplikacji z jakimi w swoim życiu ma okazję spotkać się przeciętny klient. Ocena czy dana oferta jest atrakcyjna pod względem zarówno cenowym jak i jakości nie jest wcale prosta.

Na cenę kredytu hipotecznego składa się kilka stałych elementów:

 • oprocentowanie,
 • prowizja,
 • opłaty,
 • ubezpieczenia.

W przypadku kredytów w walucie obcej należy również wziąć pod uwagę spread walutowy.

Poza ceną kredytu dochodzą jeszcze koszty pośrednio związane z kredytem, takie jak na przykład koszt opłaty sądowej za dokonanie wpisu do księgi wieczystej nieruchomości.

Oprocentowanie kredytu w większości ofert aktualnie dostępnych w polskich bankach jest zmienne i składa się ze stałej marży banku oraz indeksu takiego jak np. WIBOR, LIBOR lub EURIBOR który jest zmienny ale niezależny od banku.

Prowizja natomiast to koszt obliczany na jako określony procent od kwoty kredytu.

Przykład:

 • kwota kredytu: 200.000 pln
 • prowizja: 2%

W powyższym przypadku kwota prowizji wyniesie: 4000 pln.

W wielu przypadkach bank zaproponuje klientom „skredytowanie” prowizji. Oznacza to, że klient nie będzie musiał płacić prowizji przed lub wkrótce po udzieleniu kredytu z własnej kieszeni.

Z jednej strony jest to korzystne rozwiązanie, ponieważ kupując mieszkanie klienci obciążeni są wieloma innymi różnymi wydatkami (notariusz, wykończenie mieszkania, zakup mebli..) i dodatkowe obciążenie w postaci prowizji byłoby wysoce niepożądane. Z drugiej strony jednak pamiętajmy, że w momencie „skredytowania” kwota prowizji doliczana jest do kwoty kredytu i miesięczne odsetki naliczane nam będą od powiększonej kwoty. W powyższym przykładzie kwota kredytu z prowizją wyniesie 204.000 pln.

Zdarza się, że banki wykorzystują brak świadomości klientów i próbują przemycać w swoich umowach kredytowych ukryte koszty. Do tych celów często wykorzystywane bywa ubezpieczenie kredytu.

Można tu wyróżnić różnego rodzaju ubezpieczenia takie jak: ubezpieczenie od ryzyka utraty pracy, ubezpieczenie życia i inne. W wielu przypadkach jest to oczywiście uczciwa oferta, zdarza się jednak że koszt ubezpieczenia jest nieproporcjonalnie wysoki.

Ubezpieczenie kredytu powinno być w teorii dobrowolne jednak często klient otrzymuje ofertę w formie: ubezpieczenie kredytu i brak prowizji lub brak ubezpieczenia ale wówczas wysoka prowizja. Każdorazowo należy więc przyjrzeć się warunkom ubezpieczenia aby podjąć świadomą decyzję.

Jeszcze trudniejsza od rozpoznania która bank oferuje najlepszą cenę jest ocena jakości oferowanego produktu.

Możemy tutaj mówić o aspektach takich jak na przykład:

 • jakość obsługi klienta,
 • dostęp do bankowości elektronicznej (podgląd rachunku kredytowego przez internet),

Niestety zdarza się, że jakość obsługi dramatycznie spada już po uruchomieniu kredytu. Oznacza to, że w momencie kiedy ubiegamy się o kredyt wszystko załatwiane jest sprawnie i szybko. (Doradca stara się przecież wyrobić swój plan sprzedażowy). Zdarza się jednak, że później kiedy klient prosi na przykład o przewalutowanie kredytu lub wydanie jakiegoś dokumentu trzeba czekać tygodniami i ponosić wysokie opłaty. Dlatego zawsze przed wyborem banku warto zapoznać się z opiniami dotychczasowych klientów banku.

A Ty czy masz już jakieś doświadczenie związane z kredytem na mieszkanie? Chętnie poznamy Twoją opinię

Poniżej opinie które otrzymaliśmy od naszych użytkowników na temat “Kredyt mieszkaniowy”. Dziękujemy!

 1. ING profesjonalne podejscie do klienta ale glownie do 90% finansuja ;-(. Millennium moze mniej profesjonalne ale ma sporo udogodnien, ktore cczynia oferte atrakcyjna na tle innych. BGZ… nie znam ososby, ktora by nie narzekala na kredyt w tym banku… podobnie zreszta jak na PKO – ciekawe na startecie a potem zaczynaja sie ciagle oplatty za cos itp…

  Oceń opinię: Thumb up 1 Thumb down 0

 2. W kwestii Hipotek – polecam Miellnnium – dosyc malo biurokracji, decycja moze nie jest najszybsza ale mozna wiele rzeczy korygowac w trakcie. Poza tym maja bardzo trafne symulatory – generalnie jak symulator stwierdzi, ze sie kredyt dostanie, to tak bedzie. Na co jednak polecam zwracac uwage przy Hipotekach – kupujac mieszkanie u developerow, dobrze jest zapytac ich, czy na dana inwestycje, w danym banku juz byl brany jakis kredyt – jesli jest sie pierwszym szczesliwcem, bedzie sie kompletowac tony dokumentow ulatwiajacyh zycie kolejnym kupujacym. Bedzie sie skladalo kopie Ksiag Wieczystych developera, oswiadczenia Zarzadu i inne malo racjonalne rzeczy, ktorych nikt kolejny juz skladac nie bedzie musial… Dobrze jest wiec wiedziec to na starcie. Jakkolwiek – polecam brac tam kredyt.

  Oceń opinię: Thumb up 0 Thumb down 0

Dodaj własny komentarz lub opinię