Refinansowanie kredytu hipotecznego – kredyt refinansowy

Kredyt refinansowy to kredyt hipoteczny którego środki przeznaczone są na spłatę innego kredytu hipotecznego. Dodatkowo w ramach kredytu klient może otrzymać dodatkową gotówkę, którą można przeznaczyć na cel dowolny.

Zalety refinansowania kredytu hipotecznego:

  • proces ubiegania się o kredyt refinansowy jest najczęściej znacznie uproszczony w porównaniu z typowym kredytem mieszkaniowym,
  • celem refinansowania kredytu hipotecznego jest zamiana kredytu na tańszy skutkiem czego jest obniżenie miesięcznej raty. Zaoszczędzone w ten sposób środki możesz z pewnością wydać w bardziej pożyteczny sposób.
W celu zapoznania się ze szczegółami oferty prosimy o wybranie banków oraz przesłanie wniosków przez Internet. Spotkanie z doradcą jest całkowicie bezpłatne i niezobowiązujące. Wnioski internetowe przesyłane są bezpośrednio do banków z wykorzystaniem bezpiecznego szyfrowanego połączenia.

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze kredytu refinansowego?

W wielu przypadkach refinansowanie kredytu hipotecznego może okazać się korzystnym rozwiązaniem, jednak należy zachować szczególną ostrożność oraz przeanalizować dokładnie naszą indywidualną sytuację oraz dokładnie porównać warunki na jakich spłacamy obecny kredyt hipoteczny z warunkami oferowanymi w ramach kredytu refinansowego. Zdecydowanie nie należy tutaj kierować się jedynie wysokością miesięcznej raty. Jest to najczęstszy błąd popełniany przez klientów.

W szczególności należy zwrócić uwagę na następujące cechy oferty:

  • okres kredytowania,
  • wysokość prowizji,
  • wysokość spreadu walutowego,
  • koszty związane z ubezpieczeniami kredytu,
  • koszty związane z ustanowieniem hipoteki i innymi formalnościami.

Należy zwrócić uwagę również na fakt, że niższa rata kredytu przy tym samym lub podobnym okresie kredytowanie nie oznacza jeszcze, że refinansowanie jest na 100% opłacalne.

Kredyt hipoteczny jest najczęściej zobowiązaniem na wiele lat, w czasie trwania umowy wiele może się wydarzyć. Często zdarza się, że już kilka lat po zrefinansowaniu kredytu mieszkaniowego klienci chcą spłacić kredyt w całości ze względu na przykład na: chęć sprzedaży nieruchomości lub dokonać wcześniejszej całkowitej spłatę kredytu ze względu na inne okoliczności. W takiej sytuacji nierzadko zdarza się, że klient jest zmuszony do poniesienia dodatkowych kosztów takich jak: prowizja za wcześniejszą spłatę kredytu, spłata po niekorzystnym kursie (spread walutowy).

Warto więc zwrócić uwagę na to po jakim czasie potencjalnie zwracają się koszty związane z refinansowaniem kredytu. Szczególną czujność należy zachować w przypadku kredytów hipotecznych denominowanych w walutach obcych (np. popularne kredyty we frankach szwajcarskich), ponieważ refinansowanie może spowodować znaczny wzrost salda kredytu.

Wynika to z faktu, że stary kredyt spłacamy w banku w przeliczeniu po kursie spłaty, a wypłata kredytu w nowym banku zostanie przeliczona oczywiście po kursie wypłaty. Saldo kredytu w złotówkach może w wyniku takiej operacji wzrosnąć o kilka procent!

Nie ma to często widocznego na pierwszy rzut oka odzwierciedlenia w racie kredytu ponieważ te są rozłożone na wiele lat. Refinansowanie kredytu hipotecznego nie jest na pewno sprawą prostą, jeśli mamy wątpliwości warto skorzystać z pomocy doświadczonego doradcy finansowego, a i tutaj należy zachować zasadę ograniczonego zaufania.

A Ty czy zastanawiałeś się już nad kredytem refinansowym?

Dodaj własny komentarz lub opinię