Pożyczka hipoteczna – kredyt hipoteczny na dowolny cel

Pożyczka hipoteczna to odmiana kredytu hipotecznego z którego środki możemy przeznaczyć na dowolny cel. Jest to korzystna alternatywa dla kredytów gotówkowych, szczególnie w przypadku gdy potrzebna jest nieco większa kwota.

Aby ubiegać się o pożyczkę hipoteczną potrzebna jest nieruchomość na której możemy ustanowić hipotekę na rzecz banku. Dzięki takiemu zabezpieczeniu banki skłonne są udzielić kredyt na większą kwotę oraz o niższym oprocentowaniu.

Pamiętaj, jednak że proces ubiegania się o kredyt hipoteczny (w tym również o kredyt hipoteczny na dowolny cel) jest dłuższy i trudniejszy niż w przypadku kredytów gotówkowych. Ustanowienie hipoteki wiąże się również z dodatkowymi kosztami. Jeśli więc potrzebna jest kwota rzędu kilku lub kilkunastu tysięcy złotych – być może lepszym rozwiązaniem okaże się kredyt gotówkowy – przy wyższych kwotach pożyczka hipoteczna będzie jednak najczęściej dobrym rozwiązaniem.

W celu zapoznania się ze szczegółami oferty prosimy o wybranie banków oraz przesłanie wniosków przez Internet. Spotkanie z doradcą jest całkowicie bezpłatne i niezobowiązujące. Wnioski internetowe przesyłane są bezpośrednio do banków z wykorzystaniem bezpiecznego szyfrowanego połączenia.


Czym kierować się przy wyborze kredytu hipotecznego na cel dowolny?

Paradoksalnie duże znaczenia ma tutaj rzeczywisty cel na jaki mamy zamiar wykorzystać środki. Nie należy do rzadkości sytuacja w której środki z tego typu kredytu przeznaczane są na różnego rodzaju inwestycje, w tym także na inwestycję związane z prowadzoną działalnością.

Zdecydowana większość banków pozwala na rozłożenie spłaty kredytu hipotecznego na okres kilkunastu lub kilkudziesięciu lat. Nie oznacza to jednak, że kredyty te w rzeczywistości są spłacane przez tak długi okres.

W przypadku kredytów hipotecznych na cel dowolny z których środki wykorzystywane są na realizację inwestycji rzeczywisty okres spłaty najczęściej jest znacznie krótszy. Im krótszy okres inwestycji – i spłaty kredytu tym większą wagę powinniśmy przykładać do kosztów dodatkowych (niezależnych od oprocentowania). Do tego typu kosztów należy m.in. prowizja kredytu oraz spread walutowy.

Koszty związane ze spreadem bywają często niedoszacowane, ponieważ przy rozłożeniu na okres kredytowy zawarty w umowie (przykładowo 20 lat) mają stosunkowo niewielki wpływ na ratę kredytu. W odróżnieniu jednak do kosztów odsetkowych (oprocentowanie kredytu) poniesiemy całość tego typu kosztów (większe saldo do całkowitej spłaty).

Podobna jest sytuacja z prowizją, która bardzo często nie jest wymagana z góry lecz jest doliczana do salda kredytu. Dla porównania – koszty odsetkowe wynikające z oprocentowania kredytu ponosimy proporcjonalnie do okresu kredytowania jaki realnie wykorzystujemy – jeśli spłacamy kredyt wcześniej to odsetki za niewykorzystany okres są oczywiście anulowane.

Podsumowując – im krótszy realny okres kredytowania tym większą wagę powinniśmy przykładać do kosztów dodatkowych. Jeśli wiemy, że na pewno kredyt będziemy spłacać kredyt przez kilkanaście lub kilkadziesiąt lat zwykle warto ponieść wyższe koszty dodatkowe, jeśli w zamian otrzymamy niższe oprocentowanie.

A Ty czym się kierujesz przy wyborze kredytu? Masz już jakieś doświadczenia w wyborze oferty? Podziel się z innymi i dodaj własną opinię.

Do tej pory otrzymaliśmy jedną opinię na temat “Pożyczka hipoteczna – kredyt hipoteczny na dowolny cel”. Dziękujemy!

  1. Przeglądałem różne oferty ale faktycznie jeśli chodzi o oprocentowanie to w przypadku kredytów zabezpieczonych hipoteką banki oferują najlepsze oprocentowanie. Zwykle kwota kredytu to jednak maksymalnie połowa wartości nieruchomości.

    Popularna opinia. A Ty lubisz czy nie?: Thumb up 4 Thumb down 0

Dodaj własny komentarz lub opinię