Ubezpieczenie kredytu

Ubezpieczenie kredytu może oszczędzić problemów, ale…

Ubezpieczenie kredytu ma na celu zaoszczędzenie kłopotów klientowi i jego bliskim, jeśli klient zetknie się z nieoczekiwanymi problemami życiowymi, takimi jak choroba czy zwolnienie z pracy. W tych bowiem sytuacjach klient może mieć trudności ze spłatą kredytu. Trzeba jednak pamiętać, że ubezpieczenie kredytu, podobnie jak wszystkie inne ubezpieczenia, nie chroni od wszystkich negatywnych zdarzeń w życiu.

Decydując się na ubezpieczenie kredytu należy zwrócić uwagę na jego istotne elementy:

 • Zakres ochrony ubezpieczeniowej oraz rodzaj świadczeń przysługujących z tytułu wystąpienia zdarzenia ubezpieczeniowego. Równie istotny jest zakres wyłączeń odpowiedzialności ubezpieczyciela, np. za wypadki ubezpieczeniowe, których przyczyny wystąpiły przed początkiem ochrony ubezpieczeniowej.
 • Klient może mieć zapewnione świadczenie z tytułu utraty pracy, ale bardzo często ograniczone, np. do wysokości sześciu rat kredytu i dodatkowo tylko w przypadku jeśli nie rozwiąże umowy o pracę za porozumieniem stron. Podobnie, bardzo często ubezpieczenie zapewnia wypłatę z tytułu zachorowania, ale wyłącznie ciężkiego.
 • Występowanie okresu karencji (czasu, przez który po zawarciu umowy ubezpieczenia klient nie otrzyma świadczenia) dla poszczególnych świadczeń, np. świadczenie z tytułu utraty pracy można otrzymać najwcześniej po sześćdziesięciu dniach od zawarcia umowy ubezpieczenia.
 • Czasem bank dopuszcza inny rodzaj zabezpieczenia kredytu jak np. poręczenie (popularnie określane jako żyrowanie kredytu), które może być korzystniejsze finansowo.
 • Zwrot składki przez ubezpieczyciela w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu.

WNIOSKI

 • Decydując się na ubezpieczenie klient powinien być przygotowany na zwiększenie kosztu kredytu o jednorazową opłatę ubezpieczeniową za cały okres kredytowania wniesioną z góry lub o poszczególne składki wliczone w raty kredytu – wówczas jest możliwe, że od kosztów ubezpieczenia klient zapłaci odsetki, bo stanowić one będą część kredytu.
 • Ubezpieczenie kredytu – jak każde inne ubezpieczenie – nie chroni klienta na wypadek wszystkich negatywnych zdarzeń.

Źródło: www.knf.gov.pl.

Do tej pory otrzymaliśmy jedną opinię na temat “Ubezpieczenie kredytu”. Dziękujemy!

 1. Moze oszczedzic ale nie musi…
  W przypadku ubezpieczenia od utraty stalego zrodla dochodow itp nalezy baaardzo dokladnie czytac umowy – bowiem… ubezpieczenie nie obejmuje zwykle zwolnienia w wyniku – redukcji etatow, likwidacji zakladu pracy, reorganizacji, zwolnienia za porozumieniem stron ale tez dyscyplinarnego oraz odejscia z pracyz wlasnej woli… generlanie ja z tego zrezygnowalam gdyz… nie znam sytuacji zyciowej w ktorej mogloby to ubezpieczenie zadzialac… poza tym sam doradca kredytowy nazwal to naciaganiem ludzi dawaniem im zludnego pcozucia bezpieczenstwa… Lepiej korzystac z “wakacji kredytowych” w razie co itp ale ubezpieczenie od utraty pracy jest czyms, coz cala odpowiedzialnoscia kazdemu bede odradzac… A dodam – nie jest tanie wiec lepiej dobrze poznac warunki jego dzialania nim podpisze sie umowe bo w wielu bankach podpisuje sie ja (i oplaca) na 3 lata z gory…

  Oceń opinię: Thumb up 2 Thumb down 0

Dodaj własny komentarz lub opinię